Se pot depune proiecte pentru finanțare nerambursabilă, conform Legii 350/2005

Primăria Municipiului Dej invită persoanele fizice și juridice fără scop patrimonial, respectiv asociaţiile și fundaţiile constituite conform legii care îndeplinesc condiţiile prevăzute de Legea Nr. 350/2005, să depună proiecte pentru domeniul sport și documentația aferentă în scopul evaluării proiectelor și atribuirii Contractelor de finanţare nerambursabilă pentru anul 2021.

Având în vedere contextul epidemiologic și măsurile luate la nivel național în ceea ce privește organizarea activităților culturale, deciziile privind finanțarea acestora vor fi luate în funcție de evoluția situației și de viitoare reglementări stabilite de Guvernul României.

Detalii privind depunerea documentației în vederea finanţării nerambursabile pentru domeniul sport:

1. Procedura aplicată pentru atribuirea Contractelor de finanţare nerambursabilă a proiectelor din domeniul sport pe anul 2021 este prevăzută de Art. 6 din Legea Nr. 350/2005, privind regimul finanţărilor nerambursabile din fonduri publice alocate pentru activităţi nonprofit de interes general;
  2. Având în vedere întârzierea votării bugetului de stat (martie 2021), a bugetului local (aprilie 2021) și datorită începerii competițiilor sportive naționale, din motive de urgență și pentru a accelera aplicarea procedurii de selecție a proiectelor se reduce la 15 zile lucrătoare perioada de depunere a documentației;
  3. Valoarea fondurilor alocate: 700.000 lei;
  4. Durata derulării proiectelor: 31 decembrie 2021;
  5. Data limită pentru depunerea propunerilor de proiect: 1 iunie 2021;
  6. Adresa la care trebuie depuse propunerile de proiect: Strada 1 Mai, Nr. 2, Biroul C.I.C. (Registratură);
  7. Data, ora și locul deschiderii propunerilor de proiect: 2 iunie 2021, ora 10:00, Primăria Municipiului Dej;
  8. Selecţia si  evaluarea proiectelor în vederea obţinerii finanţării nerambursabile se va face de către Comisia de evaluare, în perioada 2 iunie – 4 iunie 2021.

Întreaga documentație necesară întocmirii dosarelor poate fi consultată pe site-ul Primăriei Municipiului Dej, www.primariadej.ro, Secțiunea Informații publice: Finanțare nerambursabilă în baza Legii 350/2005, Proiecte Sport 2021.