Matineu de cultură despre personalitatea, opera, destinul și manuscrisele lui Geo Bogza

Primăria Municipiului Dej, prin Muzeul Municipal Dej, în colaborare cu lect. dr. Luigi Bambulea, reprezentat al Muzeului Național al Literaturii Române, București, organizează, joi, 23 noiembrie 2023, ora 10:00, în Sala Multimedia a Muzeului Municipal Dej, conferința „Exasperarea creatoare”. Despre personalitatea, opera, destinul și manuscrisele lui Geo Bogza. Conferința, dedicată elevilor dejeni și mediului intelectual local, sub semnătura lect. dr. Luigi Bambulea, marchează trei decenii de la despărțirea de scriitorul Geo Bogza. Vor fi prezentate manuscrise bogziene (edite și inedite). Totodată, va fi prezentat dosarul Geo Bogza din Caietele Avangardei, MNLR – Buc., XI, nr. 20/2023.

Intrarea este gratuită.

Geo Bogza, fratele mai mare al lui Nicolae Bogza (cunoscut ulterior ca Radu Tudoran, autor al îndrăgitului roman „Toate pânzele sus!”), a fost poet, reporter, creator al reportajului literar românesc, teoretician al avangardei, autor al câtorva din textele ei definitorii (Urmuz, Exasperarea creatoare, Reabilitarea visului). Autor al volumelor „Jurnal de sex” și „Poemul invectivă”, avangardistul Geo Bogza a fost închis de două ori pentru o parte a creației sale literare, fiind coleg de celulă la Văcărești cu celebrul criminal Berilă. Printre acuzatorii lui Bogza s-a numărat Nicolae Iorga.

Luigi Bambulea este absolvent al Facultăţii de Litere (Limba şi Literatură Română – Literatură Universală şi Comparată) şi al Facultăţii de Teologie Ortodoxă (Pastorală), din cadrul Universităţii Babeş-Bolyai, Cluj-Napoca (2009); totodată, este Master în Teoria Literaturii – Literatură Universală şi Comparată, în cadrul Facultăţii de Litere a Universităţii Bucureşti (2013); este absolvent, ca şef de promoţie, al Facultăţii de Istoria şi Teoria Artei, din cadrul Universităţii Naţionale de Arte, Bucureşti (2014), doctor al Universităţii Bucureşti (domeniul Filologie, specializarea Teoria literaturii), cu o teză consacrată canonului cultural. A colaborat cu studii şi articole de critică literară, teoria literaturii, teologie la mai multe periodice naţionale.