ISTORIA VIE LA MUZEUL MUNICIPAL DEJ ALĂTURI DE TERRA DACICA AETERNA

Primăria Municipiului Dej prin Muzeul Municipal Dej aduce o nouă colaborare cu Asociația Terra Dacica Aeterna în data de 26 martie 2022, la Muzeul Municipal Dej, între orele 11:00 și 16:00.

Istoria Vie ajunge din nou la muzeu, în lumina reflectoarelor fiind de data aceasta Mugur Pop, care va juca rolul dacului Gerula. Călăreț, arcaș și falxist - este un luptător versatil. E cu un cap mai ‘nalt decât frații lui de arme, și e zdravăn de zici că însuși muntele l-a învățat cum să crească. Deci, dacă îl întâlniți ca adversar pe cîmpul de luptă, bizuiți-vă mai degrabă pe iuțeala picioarelor.

În vreme de pace dacul nostru deseori colectează plante - știe rostul fiecăreia, cum trebuie preparată, dar și denumirile lor în diferite graiuri.