Ziua Drapelului va fi marcată miercuri la Dej

6/25/2024
Ziua Drapelului va fi marcată miercuri la Dej

Primăria Municipiului Dej și Garnizoana Dej organizează miercuri, 26 iunie, o ceremonie militar- religioasă, dedicată Zilei Drapelului Național al României.

Evenimentul va debuta la ora 12:00 cu slujba de sfințire a drapelului în Biserica "Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil", situată pe strada Gutinului, iar de la ora 12:30 drapelul, purtat de militari din Garnizoana Dej, va fi binecuvântat și înălțat pe catargul din zona pietonală din Piața Bobâlna. Ceremonia dedicată Zilei Drapelului Național se va încheia cu defilarea gărzii de onoare.
Pentru buna desfășurare a evenimentului, mâine, 26 iunie, vor fi aplicate următoarele ⛔️ restricții de circulație în Piața Bobâlna:
-⛔️începând cu ora 07:30, până la finalul evenimentului, va fi restricționat accesul auto în Piața Bobâlna, dinspre str. Nicolae Titulescu și de pe strada George Coșbuc.
-⛔️între orele 12:00-12:30, va fi restricționat accesul auto în Piața Bobâlna, pe traseul Biserica Reformată- str. 1 Mai( zona Primăriei).
-⛔️ de asemenea în intervalul orar 12:00-12:30 va fi restricționat accesul auto spre strada Mihai Eminescu, de la sensul giratoriu din intersecția străzilor 1Mai, George Coșbuc și Avram Iancu.
Șoferii care au traseu prin piața centrală, sunt sfătuiți să aleagă străzile adiacente acesteia și să nu își lase autoturismele parcate în zona cu restricții.
‹ Înapoi