Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility 10/8/2024 - 9 Octombrie - Ziua comemorării victimelor holocaustului din RomâniaDespre primărie

Plata taxe și impozite on-line

Servicii electronice

Dej VeloCity

Mobilitate alternativă

Sesizări

Harta sesizărilor și neregulilor

9 Octombrie - Ziua comemorării victimelor holocaustului din România

10/8/2024
9 Octombrie - Ziua comemorării victimelor holocaustului din România

Primăria Municipiului Dej, prin Muzeul Municipal Dej, alături de Comunitatea Evreilor din România organizează miercuri,  9 octombrie, activități dedicate Zilei Comemorării Victimelor Holocaustului din România.

În România, prin Hotărârea de Guvern nr. 672/5 mai 2004, data de 9 octombrie, ce marchează începutului deportărilor evreilor în Transnistria în anul 1941, a fost marcată pentru comemorarea oficială în plan naţional a Zilei Holocaustului.

În memoria victimelor acestui regretat moment istoric, în data de 9 octombrie, între orele 10:00 – 13:00 doritorii pot vizita Sinagoga din Piața Lupeni, unul dintre simbolurile arhitectonice și istorice ale municipiului.

De asemenea în sala multimedia a Muzeului Municipal Dej se va proiecta filmul ”Băiatul în pijama în dungi”. Filmul va rula de la ora 10:00 și de la ora 12:00. Intrarea este liberă.

‹ Înapoi