Ziua Culturii Naționale va fi marcată la Dej

Primăria Municipiului Dej, prin Muzeul Municipal Dej și Centrul Cultural „Arta”, organizează manifestări dedicate Zilei Culturii Naționale.

În cadrul activităților, la Muzeul Municipal Dej va avea loc joi, 12 ianuarie, ora 16:00 vernisajul Expoziției de artă plastică, „Lucrări din colecția familiilor Boca și Mureșan” și la lansarea cărții „Galeria de artă Frezia Dej. În eternul vremii”, autori Ion Mureșan și Negoiță Lăptoiu.

În cadrul expoziției, găzduită în Sala de Conferințe a Muzeului,  vor fi expuse lucrări ale unor artiști celebri care au expus de-a lungul timpului în cadrul Galeriei de artă Frezia Dej: Aurel Nedel, Elena Szervaczius, Iulian Vitalis Cojocaru, Petru Galis, Viorel Toma, Ion Grigore, Miron Duca, Dedu Victoria, Leon Vreme, Traian Brădean, Marcel Lupșe, Ion Grădișteanu, Aurel Dan, Mariana Bojan, Eva Lucaci, Ciato Victor, Angela Popa Brădeanu, Dan Constantinescu, Vasile Mureșan, Liviu Suhar, Marcel Lupeș, Valentin Codoiu și alții.

Expoziția de artă plastică va rămâne deschisă pentru vizitatori până la data de 26 ianuarie 2023. Intrarea este gratuită.

Vineri, 13 ianuarie 2023, Centrul Cultural ,,Arta” organizează în colaborare cu Garnizoana Dej, manifestări dedicate Zilei Culturii Naționale, începând cu ora 10:00, la bustul poetului național Mihai Eminescu de pe strada 1 Mai.

În cadrul evenimentului  se va intona Imnul Naţional al României, va avea loc o slujbă de pomenire, depuneri de jerbe și flori la bustul poetului, recital de poezie susținut de  trupa de teatru ” Vistrian Roman” a Centrului Cultural ”Arta” și moment muzical susținut de Corul reunit al instituțiilor de învățământ: Colegiul Național ,,Andrei Mureșanu”, Liceul Teoretic ,,Alexandru Papiu Ilarian”, Liceul Tehnologic ,,Constantin Brâncuși”, Liceul Tehnologic ,, Someș”.

Ziua Culturii Naționale va fi marcată și la Biblioteca Municipală Dej prin  expoziţia de carte cu titlul ,, Eminescu –erou literar”.