Povestea Încoronării de la Alba Iulia din 15 octombrie 1922, la Centrul Cultural ,,Arta”

Primăria Municipiului Dej prin Muzeul Municipal și Centrul Cultural „Arta” în colaborare cu Asociația Terra Dacica Aeterna și Asociația pentru Istorie Vie (parteneră a Muzeului Național al Unirii Alba Iulia) organizează spectacolul de reconstituire istorică „Povestea Încoronării de la Alba Iulia din 15 octombrie 1922”.

Spectacolul va avea loc la Centrul Cultural „Arta”, marți, 20 septembrie 2022, ora 11:00.

Evenimentul este reconstituirea istorică a evenimentului din 15 octombrie 1922 de la Alba Iulia – Încoronarea Regelui Ferdinand și a Reginei Maria. Prin acest eveniment se realizează o imagine esențializată a specificului acestui episod istoric și o imagine suficient de largă și mai cuprinzătoare, care să reprezinte un real câștig pentru publicul participant. Tabloul Încoronării va fi pus în scenă de 5 personaje și va cuprinde deplasarea cortegiului regal, discursurile și încoronarea. Se vor prezenta ținutele regale, cu coroane și mantii, dar și istoricul acestui eveniment.

INTRAREA LA EVENIMENT ESTE GRATUITĂ!