Expoziție marca sculptorului Viorel Simion Marton la muzeul municipal

Primăria Municipiului Dej prin Muzeul Municipal Dej (MMD) în colaborare cu Asociația Terra Dacica Aeterna (TDA) prezintă în exclusivitate o expoziție marca sculptorului Viorel Simion Marton.

Expoziția ,, Sculpture to the Music of Times!” se va deschide la data de 22 ianuarie 2022, ora 13:00, și cuprinde piese statuare realizate din metal. Acestea pot fi admirate în grădina muzeului.

Viorel Simion Marton s-a născut la 13 octombrie 1970, în Târgu Lăpuş. Este absolvent al Academiei de Arte Vizuale „Ion Andreescu” din Cluj Napoca, Facultatea de Artă Plastică, specializarea sculptură, promoţia 1998.

Activitatea artistică şi expoziţională cuprinde numeroase expoziţii colective şi de grup şi România şi străinătate. 1996, 1998 – Bienala ” Dantesca”, Ravena, Italia; 1999 – „Impresii de la Veneţia”, Cluj Napoca; 2006 – „Salonul de Arte”, Cluj Napoca; 2007 – Salonul de primăvară „Ziua Artistului Plastic Băimărean”, Complexul expoziţional „Colonia Pictorilor”, Baia Mare; Anuala Artelor, Baia Mare, ” 100 de Bronzuri” – Muzeul de Artă Cluj Napoca, Bienala de la Arad. 2008 – Muzeul Ţării Oaşului, Negreşti Oaş; 2011 – Anuala Artelor, Centrul Artistic Baia Mare.

„Cred că am fost făcut pentru metal, e mai aproape de ce sunt eu şi de cine sunt eu. Ca să sculptezi trebuie să ai har, dar , în aceiaşi proporţie şi exerciţiu şi disciplină”, a mărturisit Viorel Marton pentru cei de la Informația Zilei.

Creațiile sculptorului Viorel Simion Marton pot fi admirate în curtea Muzeului Municipal Dej între 22 ianuarie – 5 februarie 2022.