ZIUA INTERNAȚIONALĂ A IEI

Primăria Municipiului Dej prin Muzeul Municipal Dej vă invită joi, 24 iunie, începând cu ora 12:00, la o expoziție de porturi populare din Valea Someșului și la o prezentare a produselor tradiționale cu vânzare.

Sărbătorim astfel Ziua Universală a Iei prin strălucirea unor textile tradiționale românești, maghiare și armenești, dar și printr-un târg al meșterilor populari din zona Dej-Gherla. Celebrăm pleiada tradițiilor transilvănene în colaborare cu Asociația Meșterii Gherla, Asociația Teka, Filep Erzsebet Embroidery, Lavandia, Artiștii Populari din Dej, Rigo Turtă Dulce.

Evenimentul se va desfășura în curtea Muzeului Municipal Dej și în holul Librăriei Muzeului.

Participarea se va face respectând normele sanitare de protecție privind prevenirea infectării cu Sars-Cov-2.