Prelegere și lansare de carte a prof. univ. dr. Liviu Maior, la Dej

Primăria Municipiului Dej organizează luni, 5 noiembrie 2018, de la ora 17:00, în Sala mare, prelegerea cu tema ”Toamna românilor, rolul grupului de la Dej în anul 1918” susținută de prof. univ. dr. Liviu Maior, Cetățean de Onoare al Municipiului Dej din anul 2009.

În cadrul evenimentului  dedicat Centenarului Marii Uniri, Liviu Maior, va vorbi despre contribuția dejenilor: Teodor Mihali, Alexandru Vaida Voevod și Ștefan Cicio Pop la realizarea Marii Uniri de la 1 decembrie 1918 și va lansa volumele: ,,Un părinte fondator al României Mari Alexandru Vaida Voievod”, Editura Școala Ardeleană, 2018 și ,,De la Marele Război la România întregită”, Editura RAO, 2018.

Reputat istoric și ministru al educației în perioada  1992-1996, Liviu Maior și-a dedicat cercetarea științifică, din ultimul timp, istoriei Marelui Război și realizării României Mari.

Morar Costan