Avertizare hidrologică COD GALBEN

Comitetul Local pentru Situații de Urgență

DATA: 01.10.2020

ANUNȚ

Primăria Municipiului Dej, Comitetul Local pentru Situații de Urgență, anunță populația Municipiului Dej că Institutul Național de Hidrologie  și Gospodărire a Apelor  a emis pentru Județul Cluj avertizarea hidrologică COD GALBEN pentru intervalul 30.09.2020 ora 13:00 – 01.10.2020 ora 24:00, pe râul Someș - afluenții mici aferenți sectorului aval S.H. Dej, fenomenele vizate fiind: scurgeri importante pe versanți, torente și pâraie, viituri rapide pe râurile mici cu posibile efecte de inundații locale și creșteri de debite și niveluri pe râurile din bazinele hidrografice Someș și Arieș, cu posibile depășiri ale COTELOR DE ATENȚIE.

Primar,

Președintele Comitetului Local pentru Situații de Urgență