Amintiri despre Sorin Tudoran la Muzeul Municipal Dej

Primăria Municipiului Dej prin Muzeul Municipal Dej va găzdui, vineri, 25 septembrie 2020, ora 17, lansarea volumului ,,Amintiri despre Sorin Tudoran”, coordonat de Dorina Rus. Cartea, apărută la începutul anului 2020 la editura Tracus Arte din București, este un omagiu adus unui mare chitarist al anilor 70.

Sorin Tudoran a urmat Conservatorul ,,Gheorghe Dima” din Cluj-Napoca, unde a înființat, în 1968, formația Chromatic. Acest proiect muzical a fost realizat împreună cu mai mulți prieteni și colegi: Dan Igreţiu-tobe, Iuliu Merca-chitară bas și voce, Tomi   Bereczky-flaut și saxofon, Puiu Haţieganu-tobe, Paul Masgras-orgă și Sorin Tudoran-chitară solo. Trupa Chromatic a avut un succes deosebit la festivalurile-concurs organizate în România și s-a bucurat de popularitate în rândul tinerilor. Talentul deosebit l-a recomandat pentru colaborări cu formații precum Roșu și Negru, Mondial și altele.

Vor fi prezente la muzeul dejean personalități ale lumii academice, culturale și muzicale: Virgil Mihaiu, Doina Borgovan, Radu Țuculescu, Marius Luca, Ștefan Nagy, Costi Cămărășan, Cornel Moldovan, Călin Morariu și alții.

Evenimentul va avea loc în curtea interioară a muzeului iar participanții sunt rugați să poarte mască de protecție/chirurgicală.