Încă un proiect finanțat cu bani europeni pentru învățământul din Dej

Ministerul Lucrărilor Publice, Dezvoltării și Administrației a semnat contractul de finanțare al proiectului Îmbunătățirea infrastructurii educaționale a Liceului Tehnologic Constantin Brâncuși, Dej, în vederea creșterii gradului de participare la învățământul profesional și tehnic”.

Acest proiect constă în:

Modernizarea clădirii Atelier din cadrul Liceului tehnologic ”Constantin Brâncuși”

Modernizarea clădirii Centrala termica din cadrul Liceului tehnologic ”Constantin Brâncuși”

Echiparea clădirii Atelier cu echipamente, dotări și active necorporale specifice specializărilor liceului tehnologic

Eficientizarea energetică a clădirii

Utilizarea unor soluții alternative de producere a energiei, prin echiparea imobilului cu panouri fotovoltaice pentru producerea energiei electrice,

Adaptarea infrastructurii pentru utilizarea de către persoane cu dizabilități

Proiectul este finanțat în cadrul Programului Operațional Regional (POR) 2014-2020 și are o valoare de 10.974.304,91 lei cu T.V.A, aproximativ  2 356 000  EURO.