Punct de sacrificare miei la târgul de animale

Primăria Municipiului Dej anunţă că în perioada premergătoare Sărbătorilor Pascale, se vor putea sacrifica miei în incinta târgului de animale.

Astfel în zilele de vineri și sâmbătă, respectiv 26 și 27 aprilie, începând cu ora 07:00, persoanele  care achiziţionează miei, au posibilitatea să îi sacrifice în cadrul punctului de sacrificare autorizat din incinta târgului de animale situat pe strada Sălciilor.

Primăria Municipiului Dej atenționează cetățenii asupra importanței achiziționării  cărnii și a celorlalte produse de origine animală din puncte organizate în condiţiile legii şi amenajate corespunzator, în care se asigură supravegherea sanitară-veterinară şi în care sunt respectate condiţiile de igienă, cerinţele legale privind identificarea şi bunăstarea animalelor şi gestionarea materialului cu risc specific.