Primăria Municipiului Dej modernizează 29 de străzi din oraș

Primăria Municipiului Dej derulează lucrări de modernizare pentru următoarele 29 de străzi din municipiu: Fântânilor, Narcisei, Căprioarei, Pajiștei, Salbelor, Porumbeilor, Turturelelor, Vânătorilor, Rândunicii, Mierlei, Cireșului, Fazanilor, Veveriței, Ciocârliei, Livezii, Mușcatelor, Văii, Lebedelor, Plopilor, Căpșunilor, Sălciilor, Canalului, Câmpului, Busuiocului, Măcieșului, Someșului, Fundătura, Cărămidarilor, Pescarilor.

Lucrările fac parte din proiectul ”Îmbunătățirea  transportului public și nemotorizat în municipiul Dej”,  finanțat în cadrul Programului Operațional Regional.

Pe străzile Fântânilor, Narcisei, Câmpului, Cărămidarilor, Văii, Plopilor, Salbelor, Porumbeilor, Fazanilor,  Vânătorilor, Plopilor și Veveriței s-au executat sau sunt în curs de execuție lucrări la rețeaua de canalizare pluvială și construirea de ziduri de sprijin acolo unde e cazul. Ulterior finalizării acestora conform graficului de execuție vor demara lucrările de realizare a fundației drumului, asfaltare și realizarea acceselor la fiecare proprietate.

Lucrări similare vor fi demarate, în perioada următoare și pe străzile Căprioarei, Pajiștei Turturelelor, Lebedelor, Căpșunilor, Sălciilor, Canalului, Busuiocului, Măcieșului, Someșului, Fundătura, Pescarilor.

Precizăm că  lucrările de realizare a fundației drumului, asfaltare și realizarea acceselor la fiecare proprietate pe străzile Sălciilor, Rândunicii, Ciocârliei, Vânătorilor, Plopilor, Lebedelor, Căprioarei, Canalului, Fazanilor, Cireșului din proiectul Primărie Municipiului Dej vor trebui corelate cu lucrările la rețeaua de apă și canalizare din cadrul proiectului finanțat prin POS Mediu 2, derulat de Compania de Apă Someș Tisa.

”Pe parcursul intervențiilor se creează disconfort locuitorilor fiind afectată și circulația din aceste zone, însă am solicitat firmei care execută lucrările să le realizeze într-un timp cât mai scurt și cu mare responsabilitate, astfel încât pe parcursul derulării lucrărilor locuitorii să fie cât mai puțin afectați.”

Morar Costan