Eveniment dedicat Marii Uniri la Muzeul Municipal Dej

Primăria Municipiului Dej în colaborare cu Uniunea Ziariștilor Profesioniști din România-Filiala Cluj organizează joi, 8 noiembrie 2018, între orele 10-12, în incinta Muzeului Municipal Dej, manifestarea cu tema ,,Personalități ale Marii Uniri”, în cadrul evenimentelor dedicate Centenarului Marii Uniri.

În prima parte a evenimentului participanții vor viziona un film de aproximativ 30 de minute intitulat „Mărturii de 1 Decembrie 1918”, realizat de Silvia Pintea. În partea a două a întâlnirii ziariștii clujeni organizează o masă rotundă și dezbateri referitoare la filmul prezentat, la necesitatea recuperării istoriei orale precum și la sărbătoarea Centenarului Marii Uniri. Evenimentul va fi moderat de dr. Focșanu Marius Cristian, ziarist Făclia de Cluj și Constantin Albinetz, Șef serviciu cultură din cadrul Primăriei Municipiului Dej .

Morar Costan