Primaria Dej demarează campania de sterilizare gratuită a câinilor cu stapân și ridicarea câinilor fără stăpân de pe domeniul public

Primăria Municipiului Dej în colaborare cu Fundația Vier Pfoten România și Asociația Anima Pro Terra Dej demareaza incepând cu data de 11 noiembrie 2013, campania de sterilizare gratuita a cainilor si pisicilor, cu si fara stapan, din Municipiul Dej, conform Legii 258/2013.

In acest sens in  aceasta perioada se desfasoara  recensamantul  cainilor si pisicilor cu stapan, care vor fi  sterilizati.

O echipa din partea Politiei Locale, se va deplasa la domiciliile proprietarilor de caini si pisici pentru recenzare si programare pentru sterilizare. Ridicarea animalelor, in vederea sterilizarii, va fi efectuata, conform programarii, de o echipa Vier Pfoten .

In paralel se desfasoara si actiunea de ridicare a cainilor fara stapan, de pe domeniul public, urmand a fi sterilizati si preluati in adapostul special amenajat in acest sens.

In speranta unei bune colaborari in rezolvarea problemei cainilor comunitari solicitam sprijinul populatiei.

Prezenta cainilor fara stapan poate fi semnalata la numerele de telefon:

Ing. Morar Costan